Sprawdź, jak wygląda profesjonalna sesja coachingowa!

W Strefie Wzrostu wynajmiesz pomieszczenia przystosowane do przeprowadzania indywidualnych lub grupowych sesji coachingowych. Odbywają się one u nas niemal codziennie, ponieważ dla wielu osób jest to nieoceniona pomoc w rozwoju osobistym oraz zawodowym. Jeśli i Ty zamierzasz skorzystać z pomocy profesjonalnego coacha, dowiedz się, jak wygląda sesja coachingowa. Warto wiedzieć, czego się spodziewać przed pierwszym spotkaniem, by lepiej się do niego przygotować.

Czym w ogóle jest coaching?

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda typowy scenariusz sesji coachingowej, warto przypomnieć, czym tak naprawdę jest coaching i po co się go przeprowadza. Najprościej tłumacząc, jest to metoda rozwoju osobistego, które polega na współpracy osoby coachowanej oraz coacha w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Jak sama nazwa wskazuje, coach jest kimś w rodzaju trenera, którego zadaniem jest wsparcie klienta w zrealizowaniu przez niego wyznaczonego celu. Tym celem może być np.:

  • znalezienie satysfakcjonującej pracy,
  • założenie własnego biznesu,
  • zwiększenie poczucia własnej wartości,
  • skuteczniejsze zarządzanie zespołem,
  • znalezienie sposobu radzenia sobie ze stresem,
  • wypracowanie równowagi między życiem zawodowym i osobistym,
  • osiągnięcie wymarzonej wagi ciała,
  • zdobycie nowych umiejętności np. nauczenie się języka obcego. 

Osiągnięcie celu wymaga czasu, dlatego nigdy nie wystarcza jedna sesja coachingowa, lecz co najmniej kilka, odbywających się w równych odstępach czasu (np. co 2 tygodnie) nawet przez kilka miesięcy. Wszystko oczywiście zależy od samego celu, który może być krótkoterminowy (zdanie egzaminu) lub długoterminowy (zmiana miejsca pracy).

Spotkania z coachem mają za zadanie pomóc osobie coachowanej nie tylko wytrwać w dążeniu do celu (aspekt motywacyjny), ale przede wszystkim odkryć jej ukryty potencjał i znaleźć rozwiązania prowadzące do osiągnięcia określonego rezultatu. Coach nigdy nie podsuwa gotowych recept, lecz w umiejętny sposób kieruje klientem, by to on sam rozwiązał dany problem. Aby przekonać się, w jaki sposób to robi, najlepiej przyjrzeć się, jak przebiegają typowe sesje coachingowe. 

Typowy scenariusz sesji coachingowej

Nietrudno się domyślić, że nieco inaczej wygląda pierwsza sesja coachingowa od kolejnych, które przebiegają już zazwyczaj według podobnego schematu. 

Jak wygląda sesja zerowa, czyli pierwsze spotkanie z coachem?

Pierwsze spotkanie z coachem siłą rzeczy ma charakter konsultacyjny, dlatego zwykle trwa krócej i często nazywane jest „sesją zerową”. Już na tym etapie jednak odbywa się w odpowiednim pomieszczeniu, które sprzyja rozmowie. Jeśli zdecydujesz się na sesję indywidualną, możesz skorzystać z kameralnych gabinetów w Strefie Wzrostu, które mieszczą się w Warszawie przy ul. Wiśniowej 48/11. Są to klimatyzowane i przytulnie urządzone pokoje, w których możesz liczyć na spokój, dyskrecję oraz komfortowe warunki pracy ze swoim coachem. 

Podczas pierwszej sesji możesz spodziewać się ustalenia następujących kwestii:

  • celu procesu coachingowego,
  • wyzwań związanych z procesem prowadzącym do określonego rezultatu,
  • planu coachingu (np. określenie celów pośrednich, etapów dochodzenia do celu głównego itp.),
  • czasu trwania procesu coachingowego i liczby niezbędnych sesji,
  • współpracy. 

To spotkanie ma fundamentalne znaczenie, ponieważ pozwala coachowi rozpoznać potrzeby klienta, a jemu samemu sprawdzić, czy proponowana forma współpracy rzeczywiście ma szanse mu pomóc w rozwiązaniu problemu. 

Jak przebiega właściwa sesja coachingowa?

Najważniejszym elementem spotkania z coachem jest rozmowa coachingowa, która przebiega w dość specyficzny sposób. Mówić ma przede wszystkim klient, a nie coach, którego zadaniem nie jest jednak bierne słuchanie. Poprzez zadawanie odpowiednich pytań ma on prowokować swojego klienta do przemyśleń, wniosków, lepszego zrozumienia siebie i znalezienia najlepszych sposobów osiągnięcia założonego celu. Wiele osób oczekuje, że wykupując sesje coachingowe, otrzyma gotowe rozwiązania swoich problemów. Jest to błędne pojmowanie istoty tej metody rozwoju osobistego, ponieważ polega ona przede wszystkim na pracy samej osoby coachowanej. Rolą mentora jest jedynie zastosowanie odpowiednich narzędzi, które ten proces ułatwią. Należą do nich przede wszystkim:

  • aktywne słuchanie,
  • stawianie odpowiednich pytań,
  • ćwiczenia. 

Jeśli chodzi o pytania, często są one zadawane według modelu GROW opracowanego przez Johna Whitmore’a, jednego z guru współczesnego coachingu. Model ten przewiduje zadawanie pytań w 4 etapach, które powinny prowokować osobę coachowaną do:

  • określenia celu (ang. goal), 
  • wyjaśnienia obecnej sytuacji (ang. reality),
  • znalezienia opcji (sposobów) prowadzących do osiągnięcia celu (ang. options),
  • wzbudzenia zaangażowania i woli działania (ang. will).

Inteligentne kierowanie rozmową i inspirowanie klienta do określonych przemyśleń przy pomocy pytań nie są jedynymi metodami stosowanymi przez coachów podczas sesji. Bardzo często należą do nich specjalne ćwiczenia coachingowe, które pomagają wyzwolić kreatywność, zrelaksować się lub po prostu przełamać opory przed szczerym mówieniem o sobie. Każdy coach ma wypracowany własny zestaw ćwiczeń, ale warto wiedzieć, że często polegają one na przykład na rysowaniu, albo pracy z kartami metaforycznymi lub obrazkowymi. W przypadku sesji grupowych z kolei popularne są różne gry – zarówno te słowne, jak i planszowe. 

Każda sesja coachingowa powinna zakończyć się tym samym: podsumowaniem, a także określeniem nowych celów pośrednich oraz zadań domowych. Te ostatnie mają pomóc we wdrażaniu określonych działań lub zmian w postępowaniu, które są niezbędne do osiągnięcia celu pośredniego bądź głównego. Mogą mieć one formę eksperymentu lub konkretnego ćwiczenia, byle oparte były na zadaniu praktycznym. Podczas kolejnej sesji przeprowadzona będzie analiza ich wykonania oraz ocena uzyskanych dzięki nim rezultatów.

Częstym elementem kończącym spotkanie jest pisemny raport z sesji coachingowej – przykład takiego dokumentu zwykle prezentowany jest przy ustalaniu warunków współpracy. Warto jednak podkreślić, że jest on sporządzany najczęściej na potrzeby firm, które zamawiają sesje coachingowe dla swoich pracowników i chcą śledzić postępy procesu oraz sprawdzać na bieżąco jego skuteczność. Rzadziej natomiast wymagają takiego raportu klienci indywidualni. 

Ile kosztuje sesja coachingowa?

Skorzystanie z pomocy profesjonalnego coacha wiąże się z określonymi kosztami. Jeśli chodzi o coaching w Warszawie, ceny są bardzo zróżnicowane. Ogólnie stawki za pojedyncze spotkanie wahają się od 100 do nawet kilkuset złotych i zależą od tematyki oraz czasu trwania. Najmniej płacą klienci indywidualni za standardowe, godzinne sesje dotyczące rozwoju osobistego (tzw. life coaching). Wyższe stawki obowiązują w przypadku firm zamawiających pakiety biznesowe lub managerskie dla większych grup pracowników.

Decydując się na skorzystanie z takich usług, należy także wziąć pod uwagę koszty dodatkowe wynajmu sali bądź gabinetu, w którym będą przeprowadzane kolejne sesje coachingowe. W przypadku Strefy Wzrostu można liczyć na wynajem sal dokładnie na czas trwania spotkania z coachem, czyli np. 60, 90, 120 lub 180 minut. Płaci się więc precyzyjnie za czas wykorzystania sali, która w dodatku jest dopasowana do liczby osób biorących udział w sesji. W ramach atrakcyjnej ceny można liczyć na wszelkie udogodnienia takie jak dostęp do łazienki i aneksu kuchennego, a nawet szybkiego łącza internetowego. 

Wiedząc, jak wygląda typowa sesja coachingowa, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o skorzystaniu z tego rodzaju usług. Bez względu na to, czy potrzebujesz indywidualnego wsparcia, czy pomocy dla grupy swoich pracowników, pamiętaj, że ważne jest miejsce, w którym odbywają się spotkania z coachem. Powinno ono zapewniać odpowiednie warunki i komfort dla obu stron – ważne jest wyposażenie i wystrój, atmosfera, a nawet takie kwestie jak dogodny dojazd. Doskonałe standardy pod tym względem zapewnia Strefa Wzrostu, oferując sprawdzone przez wielu klientów gabinety do spotkań na warszawskim Mokotowie. 

Kontakt

Adres: Strefa Wzrostu - Centrum Coachingowe
ul. Wiśniowa 48/11 oficyna
02-520 Warszawa, Polska


Tel: +48 512 874 410 

Email: kontakt@strefawzrostu.pl

Copyright 2021 © StrefaWzrostu.pl - wynajem sali szkoleniowej Warszawa